Pověst praví, že Anna, služebná na usedlosti ve zdejší osadě, upadla v podezření, že ukradla své hospodyni šperky, a zaplatila za to svým životem. Když po létech padl v těsné blízkosti usedlosti mohutný strom, byly v něm nalezeny pohřešované šperky, které tam ukryla straka zlodějka. Na paměť nevinné služebné Anny zde byl postaven kostel zasvěcený svaté Anně.
Patronem kostela sv. Anny byl hrabě Leopold Kolovrat Krakovský sídlící v nedalekých Hrobech, který dal kostel v druhé polovině 18. století rozsáhle opravit. Bylo zde postaveno oratorium a do kostela dány varhany. Obraz na hlavním oltáři představuje Rodinu Páně neboli Narození Páně. Na postranní oltáře byly po opravě kostela v roce 1879 dány obrazy sv. Jáchyma, sv. Anny a Panny Marie. Do kostela byla také zakoupena malá křížová cesta. V presbyteriu jsou po stranách dvě řezbářské práce z roku 1897 od sochaře Františka Bílka, a to reliéf Panny Marie a Krista. Zvon s nápisem "Svatá Anno, chraň naše rodiny" byl do kaple sv. Anny pořízen v roce 1932.
Již v roce 1722, kdy je znám kostel sv. Anny, vyvěral v jeho blízkosti pramen "zázračné vody". Objevil ho prý sedlák, který k prameni přivedl svého koně, ten se zde vyválel v bahně a prohlédl. Léčivá moc svatoanenské vody prý blahodárně působí při očních, žaludečních, střevních a revmatických potížích. Hrabě Kolovrat Krakovský zde zřídil lázně a nad vlastním zřídlem byla postavena šestiboká kaplička s obrazem sv. Anny uvnitř. Hrabě Kolovrat Krakovský zde zřejmě postavil i první lázeňskou budovu.
Svatá Anna byla od pradávna hojně navštěvována, nejvíce na svátek svaté Anny 26. července, kdy sem přicházela četná procesí z blízkého i dalekého okolí.
Po teplém září zle se říjen tváří.
Na Ludmily světice obouvej střevíce.
Svátek má Ludmila