telefon
e-mail
nové tel. číslo : 730166226
O hradu jménem Hrádek ležícím v Josafatském údolí severozápadně od Křeče je zmínka v Urbáři zboží Rožmberského z roku 1379. Hrádek stál na kopci, byl zpevněn hradbami a skalami a byl k němu přístup jen od jihu. Na východní straně byl močál, na severozápadní straně hluboký příkop vylámaný ve skále.
Kostel sv. Jakuba Většího stojí na vyvýšeném místě v jižní části obce a je viditelný z dalekého okolí.
Zajímavými stavbami v obci jsou dům čp. 5 na jihozápadním okraji obce, usedlost čp. 7 v jihozápadní části obce, usedlost čp. 25 na východním okraji obce, usedlost čp. 51 na východním okraji obce a kaple ve štítové zdi usedlosti čp. 10 v jihozápadní části obce.
Památník připomínající 500. výročí poslední táborské bitvy u Křeče byl díky Jihočeské společnosti pro zachování husitských památek, Místní Osvětové komisi v Černovicích a ve Křeči a Osvětovému sboru v Pacově slavnostně odhalen 22. září 1935. Kamenný památník ve tvaru kalichu stojí na pravé straně u silnice vedoucí ze Křeče do Černovic, na domnělém místě konání bitvy. V této bitvě porazil Oldřich II. z Rožmberka vojsko Táboritů a teprve touto porážkou v roce 1435 skončily války husitské.
Pomník 28 křečským občanům, kteří padli v 1. světové válce, byl ve Křeči slavnostně odhalen 21. července 1935. V jeho základním kameni je uložena pamětní listina s neznámým obsahem. Autorem pomníku je akademický sochař J. V. Dušek z Tábora.
Osada Svatá Anna, která patří do křečské farnosti, leží v krásném lesnatém prostředí jižně od Křeče na hranici s táborským okresem. Stojí zde kostel stejného jména, o němž není známo, kdy a kým byl postaven, ale v r. 1722 je uváděn jako filiální kostel sv. Jakuba Většího ve Křeči.
Březnové slunce má krátké ruce.
Kolik březnových mlh, tolik červencových lijáků.
Další
Svátek má Leona