Obec Křeč
obecKřeč

Památky

Hrádek

O hradu jménem Hrádek ležícím v Josafatském údolí severozápadně od Křeče je zmínka v Urbáři zboží Rožmberského z roku 1379. Hrádek stál na kopci, byl zpevněn hradbami a skalami a byl k němu přístup jen od jihu. Na východní straně byl močál, na severozápadní straně hluboký příkop vylámaný ve skále.

Kostel

Kostel sv. Jakuba Většího stojí na vyvýšeném místě v jižní části obce a je viditelný z dalekého okolí.

kostel

Objekty lidové architektury ve Křeči

Zajímavými stavbami v obci jsou dům čp. 5 na jihozápadním okraji obce, usedlost čp. 7 v jihozápadní části obce, usedlost čp. 25 na východním okraji obce, usedlost čp. 51 na východním okraji obce a kaple ve štítové zdi usedlosti čp. 10 v jihozápadní části obce.

Památník poslední Táborské bitvy

Památník připomínající 500. výročí poslední táborské bitvy u Křeče byl díky Jihočeské společnosti pro zachování husitských památek, Místní Osvětové komisi v Černovicích a ve Křeči a Osvětovému sboru v Pacově slavnostně odhalen 22. září 1935. Kamenný památník ve tvaru kalichu stojí na pravé straně u silnice vedoucí ze Křeče do Černovic, na domnělém místě konání bitvy. V této bitvě porazil Oldřich II. z Rožmberka vojsko Táboritů a teprve touto porážkou v roce 1435 skončily války husitské.

Husiti

Pomník padlým v 1. světové válce

Pomník 28 křečským občanům, kteří padli v 1. světové válce, byl ve Křeči slavnostně odhalen 21. července 1935. V jeho základním kameni je uložena pamětní listina s neznámým obsahem. Autorem pomníku je akademický sochař J. V. Dušek z Tábora.

pomnik

Svatá Anna

Osada Svatá Anna, která patří do křečské farnosti, leží v krásném lesnatém prostředí jižně od Křeče na hranici s táborským okresem. Stojí zde kostel stejného jména, o němž není známo, kdy a kým byl postaven, ale v r. 1722 je uváděn jako filiální kostel sv. Jakuba Většího ve Křeči.

Anna

Obec

Informace od nás

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím e-mailů

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

V červnu deštivo a chladno způsobí rok neúrodný snadno.

Pranostika na akt. den

Pohoda na svatého Víta, to dobrota na žita.

Další

Svátek

Svátek má Vít